Zeci de mii de persoane au participat la manifestațiile pro-Europa din București și alte orașe

0
Zeci de mii de persoane au participat la manifestațiile pro-Europa din București și alte orașe

Un miting pro-Europa a avut loc vineri seară în București, dar și în marile orașe, sub denumirea ”Un singur drum – Europa”. ”Ieșim la vot, râmânem în UE”, a fost mesajul participanților, care au intonat Oda Bucuriei.

Aproximativ 20 de mii de
persoane au participat la marșul din București, potrivit estimării lui Mihai
Rădună, organizator al protestului.

”Încă suntem mai aproape de Paris și Londra decât de
Moscova”, au afirmat personalitățile care au vorbit, reiterând ideea că
manifestația nu susține vreun candidat, ci democrația și libertatea. Mare parte dintre manifestanți au făcut apel la ieșirea masivă
la vot.

”Ieșim la vot, râmânem în UE”, ”Votăm, nu plecăm”, au transmis participanții.

Și la Timișoara, vestul
țării, oameni din societatea civilă, scriitori, studenți  au îndemnat la vot pentru România europeană.”Putin, nu uita, România
nu-i a ta!”, au strigat ei.

Chiar dacă liderul
extremist…

Citeşte mai mult