România și-ar putea crește consumul de gaze, în pofida acordului din Consiliu
Ministrul energiei Serbastian Burduja anticipează creșterea consumului de gaze în România, deși în cadrul Consiliului UE de luni s-a ajuns la un acord politic cu privire la o recomandare de continuare a reducerii coordonate a cererii.
România nu anticipează reducerea consumului de gaze, mizând pe acoperirea lui din surse proprii de producție, „cu atât mai mult din 2027, după intrarea în producție a Neptun Deep, ceea ce va face din țara noastră primul producător de gaz din UE”, a precizat ministrul energiei.
El a precizat că acordul la nivelul Consiliului e o recomandare, nu o obligație, în contextul nevoii unor state europene de reducere a dependenței față de gazul rusesc.
Burduja anticipează o creștere a consumului de gaze în România, atât prin „restartarea industriei îngrășămintelor chimice, cât și prin extinderea rețelelelor de distribuție a gazelor către populație prin programul Anghel Saligny”.
Luni, Consiliul a ajuns la un acord politic cu…
