România la Consiliul Europei: o călătorie de 30 de ani
Articol semnat de Dr. Ion I. Jinga, ambasador, Reprezentant Permanent al României pe lângă Consiliul Europei.
Motto:„Pentru noi și pentru toți cei care împărtășesc
civilizația noastră și dorința noastră de pace, există o singură datorie:
perseverența. Perseverența spre acele obiective care ne sunt aduse la lumină de
toată ințelepciunea și inspirația trecutului: perseverența” – Sir
Winston Churchill
La
mijlocul anilor ’90, ca tânăr diplomat la Misiunea României pe lângă Uniunea
Europeană, călătoream adesea de la Bruxelles la Strasbourg pentru a asista la sesiunile
Parlamentului European și a întâlni colegi acreditați la Consiliul Europei
(CoE). Am redescoperit acele locuri familiare în 2022, după aproape 15 ani
petrecuți la Londra și New York.
Odată cu
căderea regimului comunist în decembrie 1989, aderarea la organizațiile europene
și euroatlantice a devenit o prioritate fundamentală a politicii externe a României,
iar…
