Pacienții cu boli cronice nu mai plătesc „taxa pe boală”

0
Pacienții cu boli cronice nu mai plătesc „taxa pe boală”

Guvernul a decis marți să excepteze de la plata așa-numitei „taxe pe boală” a pacienților care suferă de boli cronice.

Decizia vine după polemici în spațiul public pentru că inițial excepția a vizat doar mamele cu copii bolnavi, gravidele și bolnavii de cancer. 

„Principiul care a stat la baza acestui amendament este următorul: pentu bolile obișnuite această taxă de sănătate se va plăti pentru indemnizația de concediu medical, dar pentru o altă serie de concedii medicale ea va fi scutită. Pe spatele unei foi de concediu medical se găsește o listă cu anumite cote, indici. Boală obișnuită înseamnă un indice de 0,1 la concediu medical, pentru acest tipuri de concedii medicale cotizația de sănătate se va plăti. Pentru toate celelalte ea nu se va plăti, iar aici intră categoriile despre care presa și anumite asociații de pacienți au comunicat cu îngrijorare”, a spus purtătorul de cuvânt al Guvernului, Mihai Constantin.

Așadar sunt exceptați…

Citeşte mai mult