Marea Britanie: David Cameron revine în guvern, ca ministru de externe

0
Marea Britanie: David Cameron revine în guvern, ca ministru de externe

Fostul premier britanic David Cameron a fost numit luni în funcția de ministru de externe, o revenire neașteptată a celui care a declanșat referendumul din 2016 ce a dus la Brexit, scrie BBC Online.

Suella Braverman a fost demisă luni de la conducerea Ministerului de Interne după un articol exploziv publicat în The Times. Ea i-a criticat pe „protestatarii agresivi pro-palestinieni” a acuzat poliția „dublu standard”.

Ea va fi înlocuită de James Cleverly – până acum ministru de externe.

Printr-o mișcare surprinzătoare, Rishi Sunak l-a numit în funcția de șef al diplomației pe David Cameron. Fostul premier a demisionat în 2016, după ce a declanșat un referendum în cadrul căruia a fost aprobată ieșirea Marii Britanii din UE. 

Citeşte mai mult