Majoritatea statelor UE cer să trimită migranți în țări terțe
Un grup de 15 state membre ale UE a lansat un apel comun de externalizare a politicii de migrație și azil, pe modelul acordului semnat de guvernul italian cu Albania, pentru a transfera migranții pentru procedurile de cerere de azil.
Țările semnatare sunt: Austria, Bulgaria, Cipru, Italia, Danemarca, Estonia, Finlanda, Grecia, Letonia, Lituania, Malta, Țările de Jos, Polonia, Cehia și România, conform Euronews.
În scrisoarea deschisă din data de 15 mai, care a fost făcută publică joi 16, țările semnatare se plâng de o creștere „nesustenabilă” a sosirilor neregulate și de necesitatea găsirii unei soluții.
Uniunea Europeană negociază deja de ani de zile o variantă pe care a și aprobat-o săptămâna aceasta: e vorba de noul Pact privind migrație și azil, o reformă așteptată din perioada Regulamentul Dublin.
Regulile, care vor intra în vigoare peste doi ani, stabilesc o solidaritate obligatorie cu țările de prima sosire, precum Italia,…
