Lulea vrea ca statul să răscumpere casele românilor din diaspora care nu se mai întorc în țară
Marius Lulea, prim-vicepreședinte AUR, a explicat luni seara la Antena 3 CNN că statul ar trebui să cumpere casele românilor care nu se mai întorc în țară și să le dea altor cetățeni, la prețul simbolic de un leu.
Programul ”Case la un leu” al AUR se referă la case care nu sunt în prezent în proprietatea statului român, ci aparțin celor plecați din România. Printre aceștia, spune Lulea, există oameni care nu mai sunt interesați de aceste proprietăți, situație în care statul le-ar putea răscumpăra la prețul pieței.
„Așa cum procedează statul când face exproprieri pentru autostrăzi”, a explicat Lulea la o dezbatere electorală la Antena 3 CNN.
Aceste case, răscumpărate de stat, ar urma să fie date altor români, atrași de gândul întoarcerii în țară, prețul fiind unul simbolic, de un leu.
„Astfel de programe există în alte state UE … România se confruntă cu problema majoră a depopulării satelor. Avem 5-6 milioane de români…
