Legea pentru stoparea risipei alimentare, promulgată de Klaus Iohannis

0
Legea pentru stoparea risipei alimentare, promulgată de Klaus Iohannis

Președintele Klaus Iohannis a promulgat vineri legea pentru stoparea risipei alimentare, adoptată de Camera Deputaților pe 20 februarie.

Proiectul de lege, inițiat de USR, vine în contextul în care studiile arată că între 30% și 50% din mâncarea pe care românii o cumpără este aruncată la gunoi în fiecare lună.

Prin această lege, consumatorii vor putea beneficia de prețuri reduse la alimente înainte de data expirării și va fi simplificată procedura prin care ONG-urile pot să primească alimente care nu au grad mare de perisabilitate.

În România se pierd anual 2,55 milioane de tone de alimente care ar putea ajunge, de exemplu, la miile de copii care încă se culcă, zilnic, flămânzi. Lupta împotriva risipei alimentare face ca alimente care, altfel, ar ajunge la groapa de gunoi să devină resurse. Legea a fost elaborată încă de la bun început de un grup transpartinic de lucru, tocmai pentru ca acest proiect să devină realitate, și iată că,…

Citeşte mai mult