Adrian Câciu, deranjat de obligația deficitului de 3%

0
Adrian Câciu, deranjat de obligația deficitului de 3%

Dacă vrem o Românie dezvoltată, trebuie să ieșim din paradigma sărăciei, iar această paradigmă include și acel deficit de 3% cu orice preț, a declarat joi ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene Adrian Câciu, la o conferință News.ro.

„Dacă vrem o Românie dezvoltată, trebuie să ieșim din paradigma sărăciei. Paradigma sărăciei este și include în ea inclusiv acel deficit de 3% cu orice preț.  O să încep abrupt cu această abordare ca să înțelegem unde suntem. De fiecare dată România, cel puțin de când a intrat în Uniunea Europeană, a înțeles tratatul de la Maastricht, deși acesta a venit mult după dezvoltarea europeană. Nimeni n-a făcut analiza țărilor dezvoltate, cum s-au dezvoltat și pe ce deficite s-au dezvoltat Germania, Olanda, Franța, Italia, Spania, dacă au avut 3%, dacă au avut 7%, dacă au avut 10%, dacă planul Marshall a afectat sau nu vreo traiectorie de deficit din acesta înțeles în tratatul de la…

Citeşte mai mult