Trump l-a întâmpinat pe secretarul general al NATO la Casa Albă

0
Trump l-a întâmpinat pe secretarul general al NATO la Casa Albă

Mark Rutte a venit în vizită la Casa Albă, în contextul încheierii războiului dintre SUA și Iran. Președintele american Donald Trump l-a lăudat pe secretarul general al NATO. 

„Mark Rutte este respectat oriunde în lume”, a spus președintele.

Trump se declară foarte supărat pe Macron, Merz, Meloni, Starmer și Sanchez

Mark Rutte este în vizită la Casa Albă pentru a susține în fața președintelui că aliații europeni au sprijinit SUA în războiul cu Iran.

„Am fost lăsați la nevoie. Nu aveam nevoie de ajutorul lor, dar ar fi fost politicos dacă ar fi spus „am vrea să te ajutăm”, a spus președintele.

„Am fost dezamăgit de Italia. Am fost dezamăgit de premierul Regatului Unit – acum el a plecat. Am fost dezamăgit de Germania și Franța. Spania este un spectacol teribil. Ei cred că sunt în alianță pentru o cursă gratuită….

Citeşte mai mult

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *