„Trump a fost clar că vom rămâne în NATO”
Administrația Donald Trump menține angajamentele față de Alianța Nord-Atlantică, a afirmat secretarul de Stat american, Marco Rubio, la Bruxelles, cerând însă consolidarea capabilităților militare prin suplimentarea contribuțiilor bugetare ale statelor membre până la 5% din PIB.
”Statele Unite sunt în NATO, suntem activi, suntem la fel de activi în cadrul NATO cum am fost permanent. Isteria și exagerările din presa internațională și dintr-o anumită parte a presei americane sunt nejustificate. Președintele Trump a fost clar că susține NATO, că vom rămâne în NATO. Primul nostru ambasador aprobat de Senatul SUA este ambasadorul la NATO și ne este alături astăzi, acest lucru demonstrează angajamentul. Dar noi vrem ca Alianța Nord-Atlantică să fie mai puternică, să fie mai viabilă, iar singurul mod prin care Alianța poate fi mai puternică și mai viabilă este dacă partenerii noștri,…
