Părinții care duc bon fiscal de la meditații plătesc mai puțin impozit

0
Părinții care duc bon fiscal de la meditații plătesc mai puțin impozit

  • Părinții care duc bon fiscal de la meditații plătesc mai puțin impozit.
  • Profesorii vor fi obligați să dea bon fiscal pentru orele de pregătire.
  • Părinții spun că e o sumă mică și nu se apropie de cât cheltuiesc.
  • Peste 30% dintre elevi din clasele V-XII fac pregătire la o materie.
  • Piața meditațiilor se ridică la 120 de milioane de lei pe lună.

Cu o mână dai, iar cu alta iei. Guvernul vine cu o nouă idee menită să mai aducă niște bani la bugetul statului. Părinții care cer chitanță sau bon fiscal de la meditatori vor plăti mai puțin impozit- măsură care trebuie să intre în vigoare de anul viitor. Suma ar urma să fie mai mică cu 170 până la 200 de lei. Asta ar însemna o reducere de 10%. Părinții sunt nemulțumiți și spun că deducerea e infimă comparativ cu sumele colosale cheltuite pe meditații.

Un studiu făcut de IRES în 2021 arată că peste 30% din elevii de gimnaziu și liceu fac meditații la cel puțin o materie. O ședință costă…

Citeşte mai mult