19 septembrie 2024

George Russell a câştigat Marele Premiu al Austriei la Formula 1

0

• Victoria lui Russell a fost prima pentru Mercedes de la Marele Premiu al Braziliei din 2022.
  • Norris a fost pe urmele rivalului său şi a avut mai multe încercări de a prelua locul de lider.
  • Dar totul a degenerat în turul 64, când cei doi au intrat în contact, ceea ce i-a făcut pe amândoi să se întoarcă la boxe cu pene.

George Russell a câştigat duminică Marele Premiu al Austriei la Formula 1, după o coliziune între Max Verstappen şi Lando Norris, spre finalul cursei, în timp ce aceştia se luptau pentru poziţia lider.

Verstappen a primit o penalizare de 10 secunde pentru că a provocat o coliziune cu Norris după ce a trecut de pilotul McLaren în timp ce Norris încerca să depăşească. Britanicul a fost forţat să abandoneze.

A fost punctul culminant controversat al unei bătălii de mai multe tururi, în care fiecare s-a plâns de maniera de pilotaj a celuilalt.

Victoria lui Russell a fost prima pentru Mercedes de la Marele Premiu al Braziliei din 2022. El a…