Banca Naţională a României lansează o nouă monedă de argint

0
Banca Naţională a României lansează o nouă monedă de argint

  • Banca Naţională a României lansează luni o monedă de argint la împlinirea a 90 de ani de la înfiinţarea Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti.
  • Aversul monedei prezintă portretul reginei-mamă Elena.
  • Reversul monedei redă clădirea spitalului şi inscripţiile „SPITALUL CLINIC DE URGENTA BUCURESTI” şi „90 ANI”.

Banca Naţională a României lansează luni o monedă de argint la împlinirea a 90 de ani de la înfiinţarea Spitalului Clinic de Urgenţă Bucureşti.

Aversul monedei prezintă portretul reginei-mamă Elena, care a militat pentru construirea în Bucureşti a primului spital de urgenţă, inscripţia „ROMANIA” în arc de cerc, valoarea nominală „10 LEI”, anul de emisiune „2024” şi stema României.

Reversul monedei redă clădirea spitalului şi inscripţiile „SPITALUL CLINIC DE URGENTA BUCURESTI” şi „90 ANI”.

Monedele din argint sunt ambalate în capsule de metacrilat transparent şi sunt însoţite de certificate de autenticitate,…

Citeşte mai mult