Iohannis l-a asigurat pe Herzog că România e pregătită să ofere asistență de urgență în orice moment
Președintele României, Klaus Iohannis, a avut vineri o convorbire telefonică cu președintele Statului Israel, Isaac Herzog, transmite Administrația Prezidențială.
În cadrul convorbirii, președintele Klaus Iohannis a condamnat încă o dată atacurile teroriste inacceptabile împotriva Israelului și a exprimat regretul că aceste acte violente s-au soldat cu numeroase victime în rândul civililor nevinovați.
Cei doi președinți au exprimat, totodată, profundul regret pentru faptul că printre persoanele care și-au pierdut viața se află și doi cetățeni români.
Klaus Iohannis l-a asigurat pe președintele Statului Israel că România este pregătită să ofere asistență de urgență în orice moment, dacă va fi necesar.
De asemenea, Iohannis i-a mulțumit președintelui Isaac Herzog pentru sprijinul oferit de autoritățile israeliene cetățenilor români, în special în ceea ce privește repatrierea, până în prezent, în condiții de siguranță a …
