Întâlnire la Casa Albă între Mark Rutte și Trump. Șeful NATO încearcă să reducă tensiunile înaintea summitului de la Ankara
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, se întâlnește miercuri cu președintele american Donald Trump la Casa Albă, în încercarea de a destinde tensiunile provocate de conflictul cu Iranul, al nemulțumirilor exprimate de Washington față de aliații europeni și al pregătirilor pentru summitul NATO programat pe 7 și 8 iulie, la Ankara, relatează Reuters.
Relația dintre SUA și NATO, pusă din nou la încercare
Mark Rutte încearcă să evite o nouă deteriorare a relațiilor dintre Statele Unite și aliații săi europeni, după ce administrația Trump și-a exprimat nemulțumirea față de lipsa sprijinului primit din partea NATO în contextul conflictului geopolitic cu Iran.
Donald Trump s-a declarat frustrat de refuzul unor state membre de a susține…
