Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a primit interdicție de a intra în România

0
Primarul Chișinăului, Ion Ceban, a primit interdicție de a intra în România

Ministerul de Externe a transmis miercuri că, din motive ce țin de considerente de siguranță națională, România a dispus măsura nepermiterii intrării pe teritoriul național pentru Ion Ceban și pentru încă doi cetățeni ai Republicii Moldova.

Decizia este de resortul instituțiilor competente din România, în conformitate cu reglementările în vigoare în materie, spune MAE.

Ziarul de Gardă scria anterior că primarul general al municipiului Chișinău, Ion Ceban, nu mai are voie să intre în România. Acestuia i-a fost interzis accesul pe teritoriul României, dar și în tot spațiul Schengen, pe o perioadă de 5 ani. Informația a fost confirmată pentru Ziarul de Gardă de surse oficiale din România.

Ziarul scrie că autoritățile române ar suspecta că liderul Mișcării Alternativa Națională (MAN) „ar reprezenta un risc la adresa securității naționale a României”.

Ion Ceban a debutat în politică alături de Partidul Comuniștilor din R. Moldova…

Citeşte mai mult