România a plătit americanilor noul sistem Patriot, după ce țara noastră a donat unul Ucrainei

0
România a plătit americanilor noul sistem Patriot, după ce țara noastră a donat unul Ucrainei

România va cumpăra un sistem de rachete sol-aer Patriot mai performant, în locul celui donat anul trecut Ucrainei. Sistemul a fost deja plătit, susține premierul Marcel Ciolacu.

„L-am contractat. Am și strâns toți banii, avem banii, am primit banii. Deja am făcut plata. Mă bucur că ne vine un model nou”, a spus Ciolacu, întrebat dacă România va mai primi sistemul Patriot, în contextul schimbărilor radicale de poziții în noua administrație americană condusă de Donald Trump. 

+++

La finele lunii octombrie 2024, Ministerul Apărării a salutat inițiativa Norvegiei de a sprijini România în achiziția unui sistem avansat de rachete sol-aer Patriot.

Decizia Guvernului norvegian de a contribui semnificativ la această achiziție, cu 1.4 miliarde NOK (aproximativ 127 milioane USD), a fost anunțată la Reuniunea Consiliului statelor nordice de la Reykjavik, care a avut loc în perioada 28-31 octombrie.

La începutul lunii octombrie, Ucraina a primit sistemul…

Citeşte mai mult