Iranul a lansat atacuri asupra bazelor americane din Bahrain şi Kuweit. Teheranul acuză Washingtonul că a încălcat armistițiul – Aleph News
Tensiunile dintre Statele Unite şi Iran s-au agravat din nou, după ce Teheranul a acuzat Washingtonul că a încălcat memorandumul de înțelegere privind încetarea focului, convenit pe 18 iunie, scrie Monitorul Apărării și Securității. Ministerul iranian de Externe a calificat loviturile aeriene americane efectuate sâmbătă asupra unor obiective militare iraniene drept o „încălcare clară” a acordului şi a acuzat administraţia americană că nu îşi respectă angajamentele.
„Acest lucru demonstrează încă o dată că regimul american nu acordă nicio valoare angajamentelor sale şi că încălcarea promisiunilor face parte din natura acestui regim”, se arată într-un comunicat al diplomaţiei iraniene, potrivit CNN.
Loviturile americane au vizat zece obiective militare iraniene din apropierea Strâmtorii Hormuz, inclusiv infrastructură de supraveghere, sisteme de comunicaţii, poziţii de apărare antiaeriană, depozite de drone şi…
