De la Starmer la Burnham: începe pregătirea pentru schimbare
Keir Starmer s-a întâlnit marți cu Andy Burnham pentru discuții legate de modul în care ar putea avea loc o tranziție cât mai ordonată a puterii, după ce Starmer și-a anunțat demisia din funcția de Premier.
Întâlnirea vine la scurt timp după ce Burnham a câștigat alegerile parțiale din Makerfield, iar presa britanică îl consideră principalul candidat pentru a prelua conducerea guvernului, în lipsa altor competitori.
Întâlnirea dintre cei doi a durat aproximativ o oră și a fost prima de acest fel după victoria lui Burnham. În paralel, au fost autorizate așa-numitele „access talks”, adică discuții între potențialii lideri politici și funcționarii publici, pentru a pregăti o eventuală preluare a puterii.
Aceste discuții includ, în mod obișnuit, teme precum organizarea guvernului, priorități de politici publice și brief-uri de securitate, conform BBC.
Purtătorul de cuvânt al premierului a spus că aceste întâlniri vor…
