Pavel Durov, directorul TELEGRAM, transferat la tribunal pentru inculpare, în contextul expirării mandatului de reținere

0
Pavel Durov, directorul TELEGRAM, transferat la tribunal pentru inculpare, în contextul expirării mandatului de reținere

Pavel Durov, co-fondatorul și directorul platformei online Telegram, a fost transferat, miercuri, la un tribunal din Paris, pentru eventuala validare a acuzațiilor, în contextul în care expiră mandatul de reținere.

Mandatul de reținere a expirat miercuri după-amiază, iar Pavel Durov a fost transferat la Palatul de Justiție din Paris, unde un judecător de instrucție va analiza acuzațiile procurorilor și probabil le va formaliza.

Pavel Durov, co-fondatorul și directorul platformei de mesagerie Telegram, a fost reținut la Paris pentru infracțiuni asociate criminalității organizate. Procurorii francezi îi reproșează că nu a acționat pentru oprirea difuzării conținutului cu caracter infracțional pe platforma Telegram, care are peste 900 de milioane de utilizatori.

Mandatul de reținere emis de poliție și procurori are durata de cel mult 96 de ore și a expirat miercuri după-amiază. Judecătorii vor stabili dacă Pavel Durov, cetățean al Rusiei,…

Citeşte mai mult